co-to-jest-lapisowanie-zebow

Co to jest lapisowanie zębów? Dowiedz się co to za zabieg.

Profilaktyka

Choć próchnica jest przypadłością całkowicie wyleczalną, to jednak każdego roku ogromna grupa osób zmaga się z nią i często przegrywa, tracąc w ten sposób swoje zęby. Jak się jednak okazuje, problem próchnicy nie dotyczy tylko i wyłącznie dorosłych, ponieważ bardzo często stwarza ona problemy także małym dzieciom.

Szczególnie niebezpieczne jest zajęcie próchnicą zębów mlecznych, co może mieć katastrofalne skutki uboczne na dalsze życie. Dlatego też, jeśli tylko na mleczakach pojawi się próchnica, stomatolog zaleca wykonanie lapisowania zębów. Czym jest ten zabieg?

Na czym polega lapisowanie?

Co to jest lapisowanie zębów? Najkrócej mówiąc, jest to metoda leczenia ubytków w zębach mlecznych. Na czym polega? Jest to zabieg stosunkowo prosty, ponieważ sprowadza się do nasączania powierzchni zębów mlecznych określonego rodzaju specjalnym preparatem.

Celem tego zabiegu jest po pierwsze oczyszczenie powierzchni zębów, co chroni je przed rozwojem próchnicy, a także pozwala zatrzymać zmiany chorobowe. Co bardzo ważne, znacznie delikatniejsze od zwykłych zębów mleczaki dzięki lapisowaniu stają się o wiele mocniejsze. Wszystko to pozwala zapobiec przedostawaniu się próchnicy z mleczaków na dopiero wyrastające po nich zęby stałe.


Skoro już wiadomo, co to jest lapisowanie zębów, następnie można przejść do tego, przy pomocy jakiego preparatu taki zbieg się wykonuje. Jak się okazuje, możliwości tym wypadku są dwie, a ich zastosowanie wynika przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian próchniczych na zębach. Najczęściej stosowany jest azotan srebra, a przy poważniejszych przypadkach używa się chlorku cynku.

Kiedy zdecydować się na lapisowanie zębów u dzieci?

Jeśli już wiadomo, co to jest lapisowanie zębów, można teraz zastanowić się nad tym, kiedy dokładnie zabieg ten powinien zostać zastosowany. W jakich okolicznościach warto udać się z dzieckiem do stomatologa w celu wykonania lapisowania zębów?


Kiedy zatem powinno się stosować taki zabieg? Jest on wskazany w sytuacji, gdy nie ma możliwości założenia na zębie tradycyjnej plomby. W sytuacji, gdy ma się do czynienia z płaskimi ubytkami, których nie da się wyleczyć zwykłym wypełnieniem i istnieje poważne ryzyko, że nie utrzyma się ono na zębie, jedyną skuteczną metodą leczenia w takiej sytuacji jest lapisowanie.


Innego typu bardzo istotną okolicznością, która powinna skłonić rodziców do wykonania tego zabiegu, jest sytuacja, gdy dziecko jest niecierpliwe i nie chce współpracować z lekarzem. Lapisowanie jest szybkie, bezbolesne i zdecydowanie łatwiejsze do zniesienia przez dziecko.

Zalety lapisowania zębów

Po powyższych informacjach nikt już nie powinien pytać, co to jest lapisowanie zębów. Na koniec warto jeszcze tylko podsumować wszystkie informacje i wyszczególnić najważniejsze zalety tego zabiegu.


Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba, że lapisowanie jest zupełnie bezbolesne, a także bardzo szybkie w realizacji, więc każde dziecko powinno bez większych kłopotów dać je sobie wykonać. Po drugie, jest to naprawdę skuteczna metoda do walki, z której próchnicą stosowanie daje rewelacyjne rezultaty.