Nie ulega wątpliwości, że spora część z nas nie przepada za wizytami w gabinecie stomatologicznym. Z drugiej strony regularny przegląd dentystyczny to po prostu konieczność. Brak regularnych wizyt u dentysty prędzej lub później przełoży się na problemy.
Czy trzeba chodzić do dentysty?
Mimo wszystko można przypuszczać, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy chodzenie do dentysty naprawdę jest nieodzowne. Naturalnie jest to kwestia, przy której absolutnie nie ma się nad czym zastanawiać. Trzeba mieć świadomość tego, że rzetelna troska o uzębienie jest ważna, ale nie zastąpi wizyt u dentysty (zdarzają się przeróżne sytuacje). Poza tym dentysta ma większą wiedzę i większe możliwości.
Co ile do dentysty?
Jak często do dentysty? Prawdopodobnie wiele osób szuka odpowiedzi na to pytanie, ale pamiętajmy jednak, że chodzi o nasze zęby. Nie można powiedzieć, że wystarczy jedna wizyta na dwa miesiące albo jedna na pięć miesięcy. Wszystko zależy od tego, co dzieje się w jamie ustnej.
Z drugiej strony przyjęło się, że minimum to wizyta raz na 6 miesięcy (w przypadku dorosłych, dzieci powinni pojawiać się nieco częściej). Jeżeli jednak dzieje się coś dobrego, można zapomnieć o dacie ostatniej wizyty. W takim przypadku należy jak najszybciej znaleźć się w gabinecie stomatologicznym.
Można więc powiedzieć, że wszystko sprowadza się do tego, aby śledzić stan swoich zębów. Jeżeli z zębami wszystko jest w porządku, nie trzeba myśleć o dentyście. Naturalnie istotne jest też to to, co już wcześniej zostało powiedziane – dentyści mają większą wiedzę i większe możliwości. Pacjentowi może wydawać się, że jest wszystko w porządku, natomiast w rzeczywistości sytuacja może przedstawiać się inaczej.
Reasumując, tak naprawdę nie ma sensu zastanawiać się nad tym, jak często do dentysty. Można pamiętać o przyjętych minimach, ale najważniejsze jest to, czy w jamie ustnej nie ma żadnych problemów. Stan jamy ustnej jest kluczowy – od tego zależy, jak często do dentysty. Ponadto zawsze dobrze jest porozmawiać ze stomatologiem. Jeżeli nasza wizyta się zakończyła, możemy zapytać, kiedy po raz kolejny należy się pojawić (z zastrzeżeniem, że nie wydarzy się nic złego).
Dlaczego warto?
Dentyści mogą kojarzyć się z bólem, strachem czy groźnie wyglądającymi narzędziami. Można to zrozumieć, ale przede wszystkim ważne jest to, że nikt nie chce nikomu zrobić krzywdy. Po prostu działania podejmowane przez dentystów nie są przyjemne i to się nie zmieni. Z drugiej strony stomatolodzy mają do dyspozycji znieczulenie. Znieczulenie sprawia, że nawet wyrywanie zębów nie jawi się jako nic strasznego.
Dobrze też popatrzeć na to wszystko w kontekście przyszłości – regularne wizyty u dentysty to szansa, aby bez skrępowania móc cieszyć się pięknym uśmiechem. Pamiętajmy także o tym, że ogromne znaczenie ma czas rozpoczęcia leczenia. Szybsze leczenie oznacza łatwiejsze poradzenie sobie z problemem (i być może mniej bólu). Tym samym nie zawsze należy koncentrować się na tym, ile czasu minęło od ostatniej wizyty u dentysty. W niektórych przypadkach trzeba działać naprawdę szybko!