Wielu pacjentów zmaga się z licznymi problemami stomatologicznymi, które wymagają kompleksowego leczenia. Coraz więcej osób choruje nie tylko na próchnicę, ale ma choroby przyzębia lub zmaga się z wadami zgryzu uniemożliwiającymi w konsekwencji normalne funkcjonowanie. Wielu pacjentów cierpi z powodu bruksizmu, czyli zgrzyta zębami lub ma słabe szkliwo, które powoduje uszczerbki w zębach. Starte i delikatne zęby oraz wadę zgryzu można jednak wyleczyć. Najlepsze efekty można osiągnąć, stosując podniesienia zwarcia z odbudowa zębów. Kiedy taki zabieg jest wskazany? Jak przebiega i czy proces leczenia jest bolesny?
Objawy
Najczęściej podniesienia zwarcia z odbudowa zębów stosuje się u pacjentów, którzy mają starte uzębienie i odczuwają dyskomfort podczas przeżuwania pokarmów. Badania najczęściej wykazują u takich osób ubytki klinowe oraz zaniżoną wysokość zwarcia. Do tego typu schorzeń najczęściej dochodzi u osób, które zgrzytają zębami lub zbyt mocno zaciskają szczękę. Również utrata zębów trzonowych zaburza zgryz, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia wysokości zwarcia. Niestety objawy nie pojawiają się szybko, gdyż zęby są na tyle silne, że ścierają się dość powoli. Niektórzy pacjenci zgłaszają się bardzo późno, co powoduje, że leczenie będzie przebiegać dłużej. Warto na pewno zwrócić uwagę na przebarwienia na zębach oraz reagować, gdy pojawi się nadwrażliwość na spożywane pokarmy. Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka, a więc raz w roku należy udać się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego, usunąć kamień nazębny oraz wypełnić ubytki. Dwa razy dziennie należy myć zęby odpowiednią szczoteczką i pastą, a także nie wolno zapomnieć o nitkowaniu zębów, które usuwa resztki pokarmu i gromadzący się osad między szczelinami.
Diagnoza
Podniesienia zwarcia z odbudowa zębów przeprowadzane jest u pacjentów, u których zostały zdiagnozowane pewne dolegliwości. Co już zostało wspomniane wcześniej, lekarz po badaniu stwierdza starcie i ubytki klinowe zębów. Niekiedy na zdjęciu widoczne jest także stłoczenie w okolicach zębów. Dzięki dobrej diagnostyce i odpowiednim badaniom lekarz może podjąć decyzję o metodzie leczenia. Na pewno badanie powinno zostać przeprowadzone ortopantomogramem, które przynosi znacznie lepsze efekty niż zwykłe zdjęcie rentgenowskie. Oprócz tego diagnostyka obejmuje także warunki zgryzowe. Przede wszystkim musi zostać przeprowadzone badanie mięśni żuchwy, żwaczy i mięśni skroniowych. Wykonuje się także diagnostykę stawów skroniowych i żuchwowych, aby sprawdzić, czy nie wykazują one żadnych patologii. Lekarz sprawdza także wydolność ruchową układu żucia i skanuje rejestrację zgryzu nawykowego. Wszystkie te badania mają za zadanie pokazać, do jakich patologicznych zmian doszło w wyniku nieprawidłowo ułożonych zębów. Dla wielu pacjentów diagnoza może wydawać się bardzo poważnym problemem. Oczywiście jest to dolegliwość, której nie wolno lekceważyć i należy podjąć jak najszybciej leczenie. Podniesienia zwarcia z odbudowa zębów jest długotrwałym procesem, ale efekt jest spektakularny. Warto na pewno podjąć się wyzwania i rozpocząć współpracę z doświadczonym specjalistą, który poprawi komfort życia i spowoduje, że pacjent będzie mógł się uśmiechać szeroko od ucha do ucha i spokojnie przeżuwać wszystkie pokarmy, jakie tylko zapragnie.
Leczenie
Podniesienia zwarcia z odbudowa zębów rozpoczyna się od wykonania zabiegów higienizacyjnych. Przede wszystkim na początku lekarz wykonuje skaling, piaskowanie, polerowanie i na końcu fluoryzację. Kolejnym etapem jest leczenie wszystkich ubytków i najczęściej wówczas przeprowadza się leczenie endodontyczne. Lekarz wykonuje również wkłady koronowe-korzeniowe, których zadaniem jest wzmocnienie zrębów koronowych. Pacjent musi zostać kompleksowo przygotowany do nowych zębów, które zmienią cały układ żucia. Przede wszystkim bardzo ważne jest w pierwszym etapie noszenie szyny relaksacyjnej, której zadaniem jest rozluźnienie mięśni. Leczenie wspiera się także botoksem. Dla wielu osób może się to wydawać bardzo dziwne, jednak toksyna botulinowa doskonale rozkurcza mięśnie i powoduje, że szybciej dochodzi do ich regeneracji. Podczas leczenia pacjent może praktycznie przez cały czas normalnie funkcjonować. Nie odczuwa się dyskomfortu czy bólu, gdyż odpowiednie środki znieczulające i przeciwbólowe doskonale dają sobie radę z takimi problemami. Zanim zostanie wykonana stała odbudowa protetyczna, to wcześniej pacjent używa tymczasowej korony, która doskonale nadaje się podczas codziennego funkcjonowania. Wygląda ona bardzo naturalnie i nie trzeba się przejmować, że podczas leczenia nie będzie można się szeroko uśmiechać. Stałą odbudowę zębów można wykonać przy użyciu różnych materiałów. Najczęściej stosuje się licówki porcelanowe lub korony pełnoceramiczne. Można także użyć kompozytów zwarciowych lub koron cyrkonowych. Ostateczny wybór oczywiście należy do pacjenta, jednak warto poradzić się lekarza, który najlepiej wybierze najtrwalszy materiał doskonale imitujący naturalne zęby.