Zalety mostów protetycznych

Protetyka

Most protetyczny jest sposobem na rekonstrukcję ubytków częściowych w uzębieniu. Mosty protetyczne mocuje się na stałe, co zapewnia dużo wyższy komfort od alternatywy w postaci protezy ruchomej. Niestety, nie każdy pacjent może skorzystać z dobrodziejstw leczenia protetycznego, w którym wykorzystuje się mosty. Dowiedz się, czym jest most protetyczny i jakie warunki należy spełnić, aby z niego skorzystać.

Czym są mosty protetyczne?

Most protetyczny jest rozwiązaniem protetycznym, którego realizacja wymaga od pacjenta posiadania części naturalnych zębów. Oznacza to, że pacjenci, którzy borykają się z problemem całkowitego bezzębia, nie mogą przystąpić do leczenia, w którym wykorzystuje się mosty protetyczne

Most składa się z filarów i przęsła – dwóch elementów, które nadają mu walorów estetycznych i funkcjonalnych. Filarami nazywa się korony zębowe, które mocuje się do naturalnych, uprzednio oszlifowanych zębów pacjenta, celem sprawienia, że mosty będą odpowiednio ustabilizowane.

Przęsło jest elementem, które stanowi część „właściwą” mostu – na przęśle osadzone są korony protetyczne, które wypełniają braki w uzębieniu. Most może opierać się na różnych rodzajach koron – pełnoceramicznych, z podbudową metalową – w zależności od potrzeb i możliwości danego pacjenta.

Informacja o tym, że mosty wymagają oszlifowania zębów, jest warta zapamiętania – pacjent powinien indywidualnie ocenić, czy użyte mosty zrekompensują mu braki w tkance zdrowych zębów, użytych do tego rodzaju leczenia protetycznego.

Rodzaje mostów na zęby

Wyróżnia się kilka rodzajów mostów, w zależności od zastosowanego rodzaju koron. Mosty na zęby mogą być wykonane z użyciem koron ceramicznych, pełnoceramicznych i kompozytowych. Mosty z zastosowaniem koron ceramicznych (przykładowo na podbudowie metalowej) mają atrakcyjną cenę i gwarantują atrakcyjny efekt wizualny.

Mosty pełnoceramiczne są jednymi z najdroższych, jednak uzyskany rezultat stanowi prawdziwy powód do szczęścia. Korony wykonane w pełni z ceramiki, dzięki czemu te korony wyglądają niemalże jak naturalny ząb.

Korony kompozytowe na mostach protetycznych stosuje się głównie jako rozwiązanie przejściowe. Ten rodzaj mostów ma mniejszą trwałość, niż mosty protetyczne ceramiczne lub pełnoceramiczne.

Wskazania do założenia mostu na zęby

Mosty protetyczne są zalecane pacjentom, którzy posiadają braki w uzębieniu, jednak nie mają do czynienia z całkowitym bezzębiem. Mosty wymagają użycia zębów pacjenta – i to pomiędzy nimi musi znajdować się luka. Jeśli mosty nie sprawdzą się lub będą nieopłacalne, warto jest rozważyć implanty stomatologiczne.