Torbiel zęba - co to jest?

Torbiel zęba – co to jest?

Stomatologia

Skutkiem niewłaściwej higieny jamy ustnej jest torbiel zęba co to jest wyjaśnimy w tym artykule. Należy pamiętać, że torbiel zęba ma niekorzystny wpływ na otaczające tkanki.

Co to jest torbiel zęba?

W tym artykule wyjaśnimy, jak powstaje torbiel zęba co to jest i jak należy to leczyć. Przede wszystkim jest to nieprawidłowa zmiana, która powstaje na skutek długotrwałego procesu zapalnego tkanek. Najczęstszą przyczyną jest oczywiście nieleczona próchnica. Warto mieć na uwadze, że nieleczona próchnica rozprzestrzenia się bardzo szybko. Pacjenci z reguły bagatelizują początkowe objawy i udają się do dentysty dopiero, gdy ból staje się nie do zniesienia. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ gdy próchnica jest w zaawansowanym stadium to niestety niewiele da się już zrobić. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych dentystów, którzy od dłuższego czasu działają na rynku i cieszą się dobrą opinią wśród pacjentów.

Przyczyny i objawy torbieli zęba

W przypadku zaniedbań higienicznych mocno wzrasta ryzyko wystąpienia torbieli zęba. Przynajmniej raz na pół roku warto udać się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego. Stomatolog dokładnie sprawdzi wtedy wszystkie zęby i zaplanuje leczenie. Dawniej wizyta u dentysty wiązała się z bardzo dużym stresem oraz bólem. Obecnie mamy do dyspozycji nowoczesny sprzęt oraz znieczulenie, dzięki czemu nie trzeba się już niczego obawiać. Głównie ze względu na pochodzenie nabłonka można przeprowadzić podział torbieli zęba. Torbiel niezębopochodna występuje jeśli nie stwierdzono bezpośredniego powiązania z tkankami zęba. Torbiel zębopochodną diagnozuje się, jeśli został wykazany taki związek. Wyniki badania histopatologicznego pomagają określić pochodzenie torbieli w obszarze szczękowo-twarzowym. Można śmiało powiedzieć, że dosyć często występują zmiany zębopochodne. Można wyróżnić następujące rodzaje: dziąsłową, zawiązkową oraz korzeniową.

Torbiel zęba – leczenie

Warto mieć na uwadze, że zdecydowanie najczęściej występującym rodzajem torbieli zlokalizowanej w twarzoczaszce jest torbiel korzeniowa zęba. Powstaje na skutek przewlekłego procesu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba. W obszarze kości szczęki jest przeważnie zlokalizowana torbiel na korzeniu zęba. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że u niemowląt najczęściej występuje torbiel na dziąśle. Jednak tak naprawdę może wystąpić w każdym wieku. Z reguły ma postać białego guzka na dziąsłowych wałach bezzębnych. Leczenie torbieli pod zębem uzależnione jest głównie od stopnia zaawansowania oraz rodzaju. Terapia endodontyczna jest skuteczna w przypadku torbieli korzeniowych. Torbiel zęba można dokładnie usunąć wykorzystując leczenie kanałowe. W ten sposób można również uniknąć ekstrakcji, czyli usunięcia zęba. Należy pamiętać, że ekstrakcja to ostateczność i wykonuje się ją tylko wtedy, gdy inne metody zawiodły. Zazwyczaj przeprowadza się też chirurgiczne wyłuszczenie torbieli zęba oraz resekcję wierzchołków korzeni zębowych. Antybiotyki stosuje się tylko wtedy, jeśli doszło już do infekcji. W przeciwnym wypadku lekarz stomatolog nie przepisuje antybiotyków. Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak powinna być leczona torbiel zęba co to jest i jakie są objawy.