Stripping u ortodonty – czym jest i kiedy się go wykonuje?

Stripping u ortodonty – czym jest i kiedy się go wykonuje?

Stomatologia

Każdy z nas marzy o pięknych, śnieżnobiałych, równych, zdrowych zębach. Niestety nie każdego natura nimi obdarzyła. Na szczęście są pewne zabiegi w stomatologii, dzięki którym można poprawić wygląd zębów. Jednym z nich jest stripping. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest stripping ortodonta, kiedy i jak go wykonujemy, rozwiewamy także wątpliwości do do jego bezpieczeństwa oraz przedstawiamy korzyści zabiegu. Zachęcamy do lektury.

Stripping ortodonta

Stripping jest zabiegiem wykonywanym w ramach ortodoncji. Ortodoncja jest wąską dziedzina stomatologii, która obejmuje leczenie wszelkich wad zgryzu, które negatywnie wpływają nie tylko na wygląd człowieka, ale sprawiają wiele problemów z mówieniem, przeżuwaniem pokarmów, a nawet oddychaniem. Leczenie ortodontyczne w Polsce jest bezpłatne dla dziecka do dwunastego roku życia. Wady zgryzu można leczyć u dzieci, jak i dorosłych. Istnieje wiele zabiegów leczących wady, a czasami niezbędne jest zastosowanie kilku. Stripping ortodonta wykonywany jest samodzielnie lub jako wstęp do leczenia ortodontycznego.

Co to stripping?

Stripping ortodonta to leczenie terapeutyczne polegające na zeszlifowaniu pionowej szkliwa na stycznej powierzchni zębów. Szkliwo jest ścierane przy pomocy tarcz diamentowych, tarcz ścierających lub pasków ścierających. Warstwa szkliwa jest ścierana w kontrolowanych warunkach przez ortodontę i obejmuje zazwyczaj od 0,1 do 0,3 milimetra z każdej strony. Stripping jest zabiegiem, który zazwyczaj rozpoczyna leczenie ortodontyczne.

Dzięki niemu można minimalnie wyrównać żeby i uzyskać przestrzeń w łuku zębowym, a także wyeliminować stłoczenia zębów. Należy podkreślić, że dzięki temu zabiegowi można uniknąć ekstrakcji (wyrwania) zęba. Stripping wykonywany jest wyłącznie na zębach stałych – nie można szlifować zębów mlecznych. Podczas zabiegu można zeszlifować wszystkie zęby lub tylko kilka. Dzięki strippingowi redukujemy szkliwo na szerokości zębów, a więc to jest zupełnie inny zabieg niż konturowanie, które redukuje szkliwo na szerokości i długości nadając im kształt.

Czy stripping jest bezpieczny?

Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny. Wykonywany w kontrolowanych warunkach przez ortodontę, który wykorzystuje specjalistyczne do tego urządzenia. Warstwa ścierana jest tak niewielka, że nie ma możliwości na uszkodzenie zęba. Stripping nie wywołuje chorób związanych z dziąsłami, a zęby po tym zabiegu nie są bardziej podatne na próchnicę. To całkowicie bezpieczny, szybki oraz niemal bezbolesny zabieg.

Czy warto szlifować zęby?

Stripping ortodonta stosuje się w przypadku:

  • stłoczenia zębów,
  • zbyt dużej albo zbyt małej przestrzeni między górnymi, a dolnymi zębami,
  • tyłozgryzu.

Dzięki zabiegowi można często uniknąć wyrywania zdrowych zębów na etapie przygotowania do założenia aparatu ortodontycznego. Co więcej, stripping pozwala na poprawę wyglądu uzębienia, co pozytywnie wpływa na estetykę. Przesłanką do wykonania strippingu jest także niewłaściwy kształt zębów. Należy podkreślić, że stripping nie uszkadza szkliwa, a nawet przeciwnie – ma pozytywny wpływ na niego. Jeśli pacjent ma słabe zęby i nosi aparat to tylną część ortodonta może zeszlifować i bezpośrednio nałożyć na nią pastę z fluorem. Za szlifowaniem zębów u ortodonty przemawia wiele korzyści, dlatego warto wybrać się na ten zabieg.

Jak przygotować się do zabiegu?

Dwa dni przed zabiegiem ortodonta założy nam specjalne gumowe nakładki (separatory), które mają za zadanie stworzyć minimalną przestrzeń między zębami. Dzięki tym szparom lekarz będzie miał lepszy dostęp i skutecznie zeszlifuje szkliwo. Ponadto, zabieg przebiegnie szybciej, a pacjent nie będzie odczuwał dyskomfortu.

Czy stripping boli i trzeba wziąć znieczulenie?

Odczuwanie bólu zależne jest od indywidualnych predyspozycji człowieka. Co do zasady stripping jest bezbolesny, ale niektórzy skarżą się na dolegliwości bólowe oraz dyskomfort. Zależy to także od sposobu wykonania strippingu – większość pacjentów wskazuje, że bardziej bolą podczas użycia pasków ścierających. Należy pamiętać, że w każdej chwili można poprosić o znieczulenie. Lekki dyskomfort mogą sprawiać nieprzyjemnie dźwięki, jakie towarzyszą ścieraniu szkliwa zębów.

Przeciwwskazania do zabiegu strippingu u ortodonty

Pomimo wielu korzyści zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które dyskwalifikują pacjenta do zeszlifowania mu szkliwa na zębach. Wspomniano już, że strippingu nie wykonujemy na zębach mlecznych, a więc małe dzieci nie mogą mieć tego zabiegu. Wyłącznie na stałych zębach można go wykonać. Jeśli pacjent ma tendencję na chorób próchniczych zębów to także jest zdyskwalifikowany. Poza tym, strippingu nie wykonuje się u osób, które posiadają niewielkich rozmiarów zęby, ponieważ zabieg ten ma skutki nieodwracalne, które mogłyby je jeszcze bardziej zmniejszyć.

Podsumowując, stripping w ortodoncji to powszechny zabieg. Stosuje się go w leczeniu wad zgryzu. Istnieje wiele korzyści z poddania się szlifowaniu zębów. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, a odczuwalność bólu niewielka.