Higiena jamy ustnej noworodka

Higiena jamy ustnej noworodka

Stomatologia dziecięca

Prawidłowa higiena jamy ustnej noworodka jest bardzo istotna. Każdy rodzic powinien o niej pamiętać. Higiena jamy ustnej noworodka powinna rozpocząć się już od pierwszego dnia życia, najlepiej już po pierwszym karmieniu. Okazuje się, że dbanie o higienę małej pociechy obejmuje przemywanie jamy ustnej dziecka gazą nasączoną przegotowaną, przestudzoną wodą. Należy ją nawinąć na wskazujący bądź środkowy palec. Warto zaznaczyć, że jama ustna noworodka to bardzo mały obszar, dlatego trudno ją czyścić.

Czym myć jamę ustną niemowlaka?

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne jamy ustnej noworodka najlepiej zacząć wkrótce po narodzinach pociechy. Polegają one głównie na przemywaniu dziąseł ciepłą, przegotowaną wodą. Idealny do tego zadania będzie standardowy, jałowy gazik, który trzeba owinąć wokół palca i przed położeniem dziecka spać delikatnie przetrzeć język oraz dziąsła. Zamiast gazika można stosować silikonową szczoteczkę, którą trzeba nałożyć na palec. Dzięki niej można przyzwyczaić pociechę do kolejnych zabiegów związanych z higieną jamy ustnej. Nie każdy rodzic wie o tym, że u noworodków nierzadko pojawiają się tzw. pleśniawki. Mowa tutaj o białych krostkach, które występują się na języku i wewnętrznej stronie policzków. Najczęściej wywołane są one przez grzyby, czyli drożdżaki, którymi pociechy przeważnie zarażają się od dorosłych. Z tego powodu bardzo istotne jest to, żeby dokładnie sprawdzać wszystko, co trafia do buzi dzieciaczka.

Najczęściej ta infekcja jest niegroźna dla noworodka. W praktyce powoduje jednak dyskomfort, przez co pociecha może być rozdrażniona oraz niespokojna. W przypadku, gdy karmi się piersią dziecko, trzeba pamiętać, żeby przed i po karmieniu przemywać brodawki ciepłą wodą. Zawsze po karmieniu należy podawać dziecku wodę do picia, żeby mogło przepłukać jamę ustną, co jest bardzo istotne. Każdy rodzic powinien też zwracać szczególną uwagę na to, czy smoczek, który maluch wkłada do buzi, został odpowiednio wyczyszczony. Prawidłowa higiena jamy ustnej noworodka jest bardzo ważna. Wszyscy rodzice powinni o tym pamiętać. Warto też udać się do gabinetu stomatologicznego z dzieckiem. W Polsce pojawia się coraz więcej renomowanych klinik stomatologicznych, które przyjmują rodziców z dziećmi. Stomatolog z pewnością wytłumaczy, jak dbać o higienę jamy ustnej noworodka.

Jak umyć zęby niemowlakowi?

Żeby maluch miał zdrowe ząbki, bardzo istotne jest nie tylko właściwe żywienie, ale ponadto dbałość o higienę jamy ustnej. Ważne jest to, żeby pierwsze ząbki malucha były w prawidłowym stanie tak długo, jak to tylko możliwe, ponieważ ma to wpływ na zdrowie pojawiających się w późniejszym okresie zębów stałych. Z tego powodu trzeba właściwie wcześniej zadbać o skuteczną ochronę oraz pielęgnację ząbków mlecznych pociechy. Istnieje kilka sprawdzonych porad na to, żeby odpowiednio czyścić jamę ustną noworodka. Już od momentu pojawienia się pierwszych ząbków trzeba zadbać o ich prawidłową pielęgnację. Na samym początku wystarczy przemywanie wilgotnym wacikiem.

Trzeba go owinąć wokół palca, a kolejno zwilżyć ciepłą, przegotowaną wodą. Potem należy dokładnie przetrzeć nie tylko całą powierzchnię zębów malucha, lecz też dziąsła wokół nich. W miarę możliwości trzeba też wyczyścić wacikiem język. Celem jest usunięcie resztki pokarmów. Sprawdzoną alternatywą dla wacików może być silikonowa szczoteczka z wypustkami w formie nakładki na palec. Jest ona stosowana przez rodziców od lat. Taka szczoteczka jednocześnie masuje dziąsła malucha. Kiedy już pociecha będzie miała więcej ząbków, trzeba je delikatnie umyć raz bądź dwa razy w ciągu dnia, stosując do tego szczoteczki przeznaczone dla niemowląt. Higiena jamy ustnej noworodka powinna być na pierwszym miejscu. Warto wiedzieć o tym, że pojawienie się pierwszych ząbków może powodować dolegliwości bólowe.

Często temu procesowi towarzyszy gorączka, a dziecko jest wtedy płaczliwe oraz rozdrażnione. Żeby pomóc mu bezboleśnie przejść przez ten trudny okres, warto masować jego dziąsła wspomnianym wyżej gazikiem. Najlepiej zamoczyć go w maści na bazie lidokainy bądź salicylanów. W ten sposób można uśmierzyć ból malucha i pozwolić mu spokojnie przespać noc. W takim okresie życia dziecka idealnie sprawdzają się też gumowe gryzaki w kształcie szczoteczki do zębów. Przede wszystkim są bezpieczne i łagodzą uczucie swędzenia. Dodatkowo usprawniają proces pojawiania się nowych zębów u maluszka.

Jak czyścić język z białego nalotu u noworodka?

Prawidłowa higiena jamy ustnej noworodka jest bardzo istotna. Każdy rodzic powinien o niej pamiętać. Nie każdy jednak wie, jak czyścić język malucha z białego nalotu. Do tego celu idealnie nadają się szczoteczki do języka bądź specjalne czyściki do języka. Można je zakupić w praktycznie każdej aptece zlokalizowanej na terenie całej Polski. Jamę ustną malucha oraz język trzeba czyścić po każdym spożytym posiłku, a zwłaszcza przed spaniem. Dzięki temu noworodek zostanie zabezpieczony przed ryzykiem pojawienia się problematycznych schorzeń w jamie ustnej.