Słysząc hasło licówki, na pewno znacie klasyczne z nich — bardzo cienkie płatki, które wymagają od pacjenta drobnego oszlifowania zębów. My jednak poruszymy dziś całkowicie inną kwestię, jaką są licówki bez szlifowania. Dla wszystkich tych, którzy nie do końca wiedzą, czym one są — przygotowaliśmy ten artykuł. Jakie zalety oferują licówki? Co sprawia są one tak unikalną pomocą dla z zakresu stomatologii estetycznej i kiedy warto wykorzystać licówki w leczeniu?
Zalety licówek na zęby
Licówki na zęby, jak sposób na poprawę wyglądu uzębienia mają bardzo szczególne i niemożliwe do pominięcia zalety. Przede wszystkim, umożliwiają one zachowanie stałej barwy uzębienia, a gdy licówki zostają zamocowane ich podatność na przebarwienia jest znikoma. Co więcej, materiał wykorzystywany w licówkach sprawia, że są one całkowicie obojętne dla organizmu, co sprawia, że ryzyko powstania alergii jest zminimalizowane. Co jeszcze więc oferują licówki, także te bez szlifowania? Otóż gwarantują one mniejsze odkładanie płytki nazębnej i na dodatek sprawiają, że starcie powierzchni zęba jest mniej prawdopodobne.
Licówki bez szlifowania
Licówki bez szlifowania to nowatorskie rozwiązanie niewymagające od pacjenta i stomatologa jakiejkolwiek ingerencji w strukturę szkliwa. Nie ma w tym nic dziwnego — licówki bez szlifowania przyklejane są bezpośrednio na zęby. Takie licówki sprawiają, że niezwykle prostą kwestią staje się zamknięcie powstałej diastemy czy też maskowanie przebarwień niemożliwych do usunięcia przy pomocy konwencjonalnych metod. Jak więc implementowane są licówki bez szlifowania? Otóż na pierwszym spotkaniu, lekarz ocenia możliwość ich wykorzystania (są one złym pomysłem, gdy pacjent zmaga się chociażby z bruksizmem czy też jego zgryz jest nieprawidłowy). Aby licówki były dopasowane maksymalnie dobrze, konieczne jest pobranie specjalnych wycisków. Trafiają one do pracowni protetycznej, a następne na drugiej wizycie, stomatolog mocuje wykonane z porcelany licówki bez szlifowania na zębach pacjenta.
Kiedy wskazane są licówki bez szlifowania?
Kiedy jednak wskazane jest wykorzystanie takiej licówki? Otóż przede wszystkim będzie to moment wystąpienia diastemy (przerwy pomiędzy zębami). Co więcej, pomogą one w zakryciu przebarwionych zębów, które nie można wybielić przy pomocy wybielania. To jednak nie wszystko — jeżeli wasze zęby zostaną delikatnie ukruszone czy też pęknięte — takie licówki bez szlifowania okażą się kapitalną opcją na naprawę zębów!