Aparaty retencyjne – charakterystyka

Ortodoncja

Pacjenci, którzy decydują się na leczenie ortodontyczne aparatem stałym, z reguły osiągają zadowalający efekt. Nie sztuką jest jednak zredukować wady zgryzu – sztuką jest utrzymać ten efekt. Dzień ściągnięcia aparatu stałego prawie zawsze nie oznacza zakończenia leczenia – terapia jest kontynuowana z użyciem aparatu retencyjnego.

Leczenie retencyjne

Aparaty retencyjne służą utrwaleniu efektu, który zapewniają aparaty ortodontyczne. Aparaty ortodontyczne same w sobie są bardzo skuteczne, natomiast aparaty retencyjne sprawiają, że nie następuje nawrót wady zgryzu.

Aparaty retencyjne nazywa się też retainerami. Prócz funkcji stabilizującej efekt, aparaty retencyjne zajmują się również zapewnieniem zębom i dziąsłom łatwego dopasowania do powstałej zmiany. Dzięki temu pacjent ma pewność, że uzyskany efekt pozostanie z nim przez dłuższy czas, niż miałoby to miejsce w przypadku, gdy użyte są wyłącznie aparaty ortodontyczne stałe.

Retencyjny aparat ortodontyczny

Aparaty retencyjne z reguły przykleja się do wewnętrznej części zębów, dzięki czemu nie są one tak widoczne, jak aparaty ortodontyczne. Okres ich noszenia może sięgać nawet trzech lat. Aparaty retencyjne są elementem fazy retencyjnej, która stanowi ostatnią część leczenia ortodontycznego.

Aparaty retencyjne mogą być stałe i ruchome, w zależności od potrzeb. Pacjenci z reguły decydują się na aparaty retencyjne ruchome. Aparaty retencyjne ruchome przez pierwsze kilka miesięcy nosi się przez cały czas, następnie wystarczy zakładać je jedynie na czas snu.

Zalety aparatów retencyjnych

Aparaty ortodontyczne retencyjne są typem aparatów, z których nie warto rezygnować przy leczeniu ortodontycznym. Taki aparat gruntuje uzyskany efekt, przez co wada zgryzu praktycznie nie powraca. Stały aparat retencyjny wyróżnia się skutecznością, a dodatkowo, z racji swojego umiejscowienia, nie jest tak widoczny, jak retencyjny aparat zdejmowany.

Aparat retencyjny stały, mimo większej skuteczności, popularnością ustępuje ruchomemu aparatowi retencyjnemu. Za jego użyciem przemawia większy komfort, na przykład przy czyszczeniu zębów – na czas mycia zębów można go ściągnąć. W przypadku aparatu stałego nie jest to możliwe. W zależności od zaleceń lekarza, bardzo prawdopodobne, że po pewnym czasie noszenie aparatu ruchomego nie będzie konieczne w pełnym wymiarze czasu, a jedynie w trakcie snu.

Przed wyborem rodzaju aparatu retencyjnego warto jest skonfrontować poszczególne rodzaje ze stylem życia, wskazaniami lekarza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *