Licówki zębowe są jednym ze sposobów jaki oferuje współczesna stomatologia estetyczna, żeby mieć piękny uśmiech. Na zabieg ich założenia pacjent może się zdecydować w przypadku niewielkich wad zgryzu, a także przebarwień szkliwa. Te nakładki na zęby powodują, że w krótkim czasie uzębienie zyskuje nową jakość. Pozwalają też na zwiększenie pewności siebie podczas stresujących rozmów i wystąpień publicznych. O tym czy warto zdecydować się na założenie licówek przeczytasz w tym tekście.
Co to są licówki?
Licówki stanowią uzupełnienie protetyczne w stomatologii. Są to cienkie nakładki, które za pomocą specjalnego cementu dentysta umocowuje na zębach. Służą one do maskowania niedoskonałości i poprawiają wygląd uzębienia, natomiast nie można ich traktować jako formy leczenia. Najczęściej nakłada się je na przedsionkowe powierzchnie zębów przednich. Kolor i kształt nakładek specjalista dobiera do pozostałych zębów, tak żeby nie było widocznych różnic. Zabieg mocowania licówek jest bezbolesny, niekiedy tylko stomatolog musi oszlifować niewielką warstwę szkliwa stosując wtedy najczęściej znieczulenie miejscowe. Przy niezbyt dużych wadach zgryzu nakładki pozwalają na korektę wyglądu uzębienia bez konieczności stosowania długotrwałego leczenia ortodontycznego.
Rodzaje licówek
Licówki różnią się materiałem z jakiego są wykonane, a w związku z tym również trwałością, jakością oraz co ważne dla pacjenta także ceną. Ważne jest, żeby pasowały kolorem do pozostałych zębów, były funkcjonalne i wpływały na poprawę wyglądu uzębienia danej osoby. Jakie zatem są rodzaje licówek?
– Licówki kompozytowe – wykonane są z kilku komponentów. Materiały te razem mają zapewnić odpowiednią wytrzymałość, a także elastyczność. Takie nakładki są tańsze od ceramicznych i porcelanowych, jednak mniej trwalsze od nich. Po pewnym czasie mogą się przebarwiać i zużywać, dlatego należy je wymieniać.
– Licówki akrylowe – najczęściej stomatolodzy traktują je jako rozwiązanie tymczasowe. Pacjent nosi dla ochrony zębów przed założeniem właściwych, czyli wykonanych z trwalszego materiału.
– Licówki porcelanowe – do ich wyrobu wykorzystuje się masę porcelanową. Dzięki temu nakładki te wyróżnia trwałość i elastyczność. Nie potrzebują wybielania, ponieważ nie ulegają przebarwieniom. Dzięki temu pacjent może pozwolić sobie na jedzenie barwiących produktów spożywczych. Na licówkach porcelanowych nie odkłada się kamień nazębny. Są najcieńsze wśród wszystkich typów dostępnych na rynku nakładek.
– Licówki ceramiczne – wykonane są z krzemionki, kaolinu, kwarcu, a także substancji barwiących. Doskonale imitują naturalne zęby pacjenta. Minimalizują odkładanie się płytki nazębnej, dzięki czemu w jamie ustnej występuje mniejsze ryzyko infekcji. Nakładki te są trwałe i bardzo wytrzymałe, co pozwala korzystać z nich przed długie lata.
Jak zakłada się licówki?
Decyzja o założeniu licówek powinna być przemyślana. Przede wszystkim nie można ich umocować przy próchnicy, chorobach dziąseł i stanach zapalnych jamy ustnej. Zęby muszą być wyleczone i zdrowe. Przeciwwskazaniami do noszenia nakładek jest bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie i zaciskanie zębów, nieodpowiednie nawyki, takie jak obgryzanie paznokci i różnych twardych przedmiotów. Nie należy mocować licówek przy dużych wadach zgryzu i niewłaściwej higienie jamy ustnej.
Założenie licówek najczęściej rozkłada się na 2-3 wizyty. Podczas pierwszej stomatolog przeprowadza wywiad, dokonuje przeglądu uzębienia i wykonuje jego zdjęcie panoramiczne. Zostaje też pobrany wycisk, na którego podstawie protetyk modeluje licówki dobrane indywidualnie do pacjenta.
Stomatolog przygotowuje zęby poprzez piaskowanie i cementowanie. Następnie, gdy jest taka potrzeba, poddaje je delikatnemu szlifowaniu. Podczas tego zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym, specjalista usuwa cienką warstwę szkliwa. Kolejnym krokiem jest mocowanie licówek przy wykorzystaniu specjalnego cementu. Lekarz rozprowadza go po powierzchni zęba, przykłada nakładkę i naświetla ją przez 2 sekundy przy pomocy odpowiedniej lampy. Następuje częściowa polimeryzacja, co pozwala na dokonanie ewentualnych poprawek. Jeśli nie ma zastrzeżeń, wtedy naświetlanie trwa dłużej, tak żeby licówki mocno przylegały do zębów.
Czy warto zainwestować w licówki?
Założenie licówek nie jest tanią inwestycją. Z tego powodu wiele osób długo zastanawia się przed podjęciem decyzji o ich umocowaniu na zębach. Zaletą nakładek jest to, że wpływają na poprawę samopoczucia i zwiększenie własnej wartości. Pozwalają cieszyć się pięknym i śnieżnobiałym uśmiechem. Ważne jest to, żeby wcześniej skonsultować się specjalistą, który oceni stan uzębienia pacjenta i wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Jaka jest trwałość licówek?
Trwałość i utrzymywanie się licówek na zębach zależy od materiału z jakiego zostały wykonane, a także przestrzegania zaleceń stomatologa. Liczy się właściwa higiena jamy ustnej oraz nie narażanie nakładek na uszkodzenia. Dlatego nie należy obgryzać paznokci, ani twardych przedmiotów jak długopisy, czy zakrętki od butelek. Ważny jest również wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego, który przeprowadzi proces założenia licówek, ponieważ precyzja i technika ma tu kluczowe znaczenie.
Najmniej trwałe są nakładki akrylowe. Należy je wymienić już po dwóch latach noszenia. Natomiast licówki wykonane z materiału kompozytowego wytrzymują znacznie dłużej, bo 5-7 lat. Bardziej trwałe są porcelanowe. Mogą one być użytkowane 10, a nawet 15 lat.
Licówki- kiedy warto się na nie zdecydować?
Licówki warto założyć, żeby zmienić kolor zęba tuszując w ten sposób nieestetyczne plamy i przebarwienia. Nakładki pozwalają zmienić jego kształt, a także zakryć przerwy między uzębieniem w przypadku diastemy. Gdy pacjent ma niewielkie wady zgryzu, wtedy nakładki mogą być dobrym rozwiązaniem, zamiast trwającego bardzo długo leczenia ortodontycznego. Licówki warto też założyć przy pęknięciach szkliwa i niedużych ukruszeniach dla odbudowy zęba.